.אומבריה של דנה - אומנות
 
חלום ושמו אומבריה
חוויות חדשות באיטליה 
 
דנה בירו 
טיולים מיוחדים באיטליה
dbiro@hotmail.com0586695846 
                                                                                     

הקיץ
נפגשים
בפרוג'ה


 
 
 
 


 
 
 
הקיץ נפגשים באומבריה
FacebookTwitter

 
לוקה סיניורלי - יום הדין (IL GIUDIZIO UNIVERSALE)

לוקה סיניורלי, צייר מתקופת הרנסנס, נולד בעיר קורטונה שבאיטליה בין השנים 1445 ל- 1450. קורטונה, הייתה באותה תקופה, חלק מעיר המדינה פירנצה. סיניורלי, מושפע מאד מהאומנים בפירנצה ושואב השראה בעיקר מהצייר פייטרו דלה פרנצ'סקה שהיה לא אחר מאשר מורו של סיניורלי.
סינורלי מתמקד ביצירותיו בגוף האדם בתנועה בניגוד למורו שהתמקד בדמויות סטטיות. בין יצירותיו הראשונות נזכיר את ציורי הקיר בבאזיליקה של סנטה קאזה (LA BASILICA DELLA SANTA CASA) בעיר לורטו, אותה הוא מסיים בערך בשנת 1470.
לפי דבריו של הצייר ג'ורג'ו וסארי, סיניורלי התנהג כבן למשפחת אצולה ולא כמו צייר. הדבר התאפיין בסגנון לבושו שהיה מכובד מאד ובעובדה שהיה פעיל מאד בחיים הפוליטיים של העיר קורטונה. בנוסף לכך נבחר לחבר בוועדה שתפקידה היה לתכנן את בניית חזית הדואומו של פירנצה.
קצת אחרי גיל 30 לוקח סיניורלי חלק בעיצובה של הקאפלה הסיסטינית ברומא. תחילה בתור עוזר של הצייר פרוג'ינו ומאוחר יותר בתור צייר ראשי. שתי היצירות המפורסמות של סינורלי בקאפלה הסיסטינית הן :
  • DISPUTA SUL CORPO DI MOSE'
  • TESTAMENTO E MORTE DI MOSE'
בשנת 1490 סיניורלי מגיע לפירנצה ונכנס כחבר באקדמיה נאופלטוניקה (ACADEMIA NEOPLATONICA) ומצייר את פאן (PAN) , שהוא למעשה אל אשר לדעת משפחת מדיצ'י סימל הגנה, שלום והרמוניה. את היצירה הוא מקדיש ללורנצו דה מדיצ'י.
בשנת 1494 עוזב סיניורלי את פירנצה, מגיע לאומבריה ולאחר מכן חוזר לעבוד בעיר לורטו שבחבל מארקה.
באפריל 1499 חותם סיניורלי על חוזה בו הוא מתחייב להשלים את יצירתו באחת הקשתות בקאפלה די סאן בריציו בדואומו של אורבייטו. העבודות באורבייטו מתבצעות בעיצומה של תקופה מלאת שינויים בתחום האומנות ובתחום הפוליטי. השלטון מתחיל לעבור באיטיות מפירנצה לידי האפיפיור. יצירתו בדאומו של אורבייטו מקנה לסיניורלי, ללא כל ספק, תהילה רבה. מדובר בסדרה של ציורי קיר המתארים את יום הדין:
  • הסיפור על אנטיכריסט (LA STORIA DELL'ANTICRIST)
  • סוף העולם (FINIMONDO)
  • תחיית המתים (RISURREZIONE DELLA CARNE)
  • גן עדן (IL PARADISO)
  • גהנום (L'INFERNO)
בשנת 1502 מאבד סיניורלי את בנו אנטוניו אשר נדבק במחלת הדבר השחור. באחת מיצירותיו המפורסמות של סיניורלי שנקראת "הכאב על מותו של קריסטו" (COMPIANTO SUL CRISTO MORTO) מופיע ישוע המת ומסביבו אנשים שמבכים את מותו. רבים רואים ביצירה את כאבו האישי של סיניורלי על מות בנו והקבלה מסויימת בין ישוע לבנו.
 
 
 
היצירה האחרונה של סיניורלי היא "מדונה עם תינוק וקדושים" (MADONA COL BAMBINO E SANTI), אותה הוא מצייר בעיר ארצו בזמן שהותו בבית משפחת וסארי. באותו בית מתגורר גם ג'ורג'ו שבאותה העת היה רק בן 8. לימים הפך ג'ורג'ו וסארי (GIORGIO VASARI) לאחד הציירים המפורסמים. בשנת 1568 יוצא לאור ספרו של וסארי בו מסופר סיפור חייו של אחד הציירים המוכשרים ביותר- הצייר לוקה סיניורלי מהעיר קורטונה.
 
 
יום הדין

 
הסיפור על אנטיכריסט (LA STORIA DELL'ANTICRIST)

היצירה של אנטיכריסט מבוססת על דבריו של מטיאס (MATTEO) ומייצגת את ההמתנה הארוכה למשיח. ניתן להבחין בקבוצות רבות של אנשים. בצד שמאל ניתן להבחין באדם מכה ובאשה שמקבלת כסף לאחר שמכרה את שירותיה לסוחר זקן בזמן שדמויות אחרות מתנהגות בצורה נאותה וטהורה. האנשים שלבושים בבגדים מפוארים המתאימים לתקופה הם, לדעתו של וסארי, צ'זרה בורג'ה (CESARE BORGIA), נקרא גם "הדוכס ולנטינו", היה בנו הבכור של האפיפיור אלכסנדר השלישי, נמצא בצד שמאל כשהוא חובש כובע אדום, הצייר פיטוריקיו (PINTURICCHIO), ויטלוצו ויטלי (VITELLOZZO VITELLI) וניקולו פאולו ויטלי (NICCOLO PAOLO VITELLI) שהיו דמויות ציבוריות מוכרות, ג'ובאני פאולו (GIOVANNI PAOLO) ואורציו באליוני (ORAZIO BAGLIONI) בן למשפחת האצולה מפרוג'ה. מאחורי הסצנה הקדמית נבחין במבנה גדול, לפי דעתם של חוקרים אחדים מדובר במקדש בירושלים. קבוצות נוספות של אנשים נראות ברקע. בצד שמאל למעלה נראה המלאך מיכאל יורד מהשמיים.
שתי הדמויות  הקיצוניות בצד השמאלי הן לוקה סיניורלי ובאטו אנג'ליקו.

 

 
 
 
סוף העולם (FINIMONDO)בצד הימיני למטה רואים את סיבילה אריטרה (, SIBILLA ARITERAהייתה נביאה שהגיעה מהעיר איוניה) עם דוד. בחלק האחורי ניתן לראות מקדש שקורס כתוצאה מרעידת אדמה חזקה. השמיים נראים בהירים, למעלה מופיעה השמש ובחלק התחתון הירח. בצד השמאלי של היצירה ניתן להבחין בשורה של תרחישים על טבעיים בזמן שברקע מתרחשים רציחות ומלחמות. דמויות שטניות מטילות אימה על האנשים. מתים ופצועים נראים מוטלים על הארץ.
 
תחיית המתים (RISURREZIONE DELLA CARNE)


ביצירה זו נראים שני מלאכים מעל הקברים כשבידיהם דגלים שמתנופפים באופן סימטרי. סניורלי יוצר את השלדים תוך שימוש ביסודות תאולוגים. תחיית המתים מתחילה למעשה מהעור ומהשרירים עד שמגיעה לשאר הגוף. בחלק הקדמי בצד ימין נראה שלד בתהליך של חזרה לחיים שעליו מעט עור. ברקע נראה שלד שעבר את תהליך תחיית המתים והוא משוחח עם שלדים אחרים. זוג נוסף של שלדים מודה על החזרה לעולם החיים.
 
גן עדן (IL PARADISO)


 
הלונטה (חצי סהר) מחולקת לשני חלקים עם חלון גדול מרכזי. בחלק השמאלי נראית העלייה לגן עדן כשהיא מלווה במלאכים מנגנים. בצד הימני לעומת זאת, נראית הכניסה לגהינום (ANTIFERNO)- כפי שמתוארת בקומדיה האלוהית של דנטה אלגיירי. חוטאים אחדים מובלים על ידי שד שבידו דגל לבן. בחלק המרכזי ניתן להבחין באל כארון (CARONTE) שתפקידו להוביל את הנידונים.
 
גהינום (L'INFERNO)היצירה עשירה מאד בסצנות גרוטסקיות ובחידושים. ניתן להבחין בשד הנושא על כתפו נידונה. נידונה נוספת נראית כאשר היא ננשכת באוזנה ע"י שד נוסף. בחלק התחתון דמות נשית נראית מורמת ע"י שטן בצבע כחול כהה עם קרן אחת בראשו. בצד ימין למעלה נראים מלאכים שתפקידם לשמור על הגבול שבין גיהינום לגן עדן.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים