.אומבריה של דנה - טיפים לנוסע העצמאי
 
חלום ושמו אומבריה
חוויות חדשות באיטליה 
 
דנה בירו 
טיולים מיוחדים באיטליה
dbiro@hotmail.com0586695846 
                                                                                     

הקיץ
נפגשים
בפרוג'ה


 
 
 
 


 
 
 
הקיץ נפגשים באומבריה
FacebookTwitter

טיפים לנוסע העצמאישעות הגעה מומלצות

בשעות הלילה תנועת הרכבות באיטליה די דלה ולכן המעבר בין הערים עלול להיות מסורבל ואף יקר אם משתמשים בשירותי המוניות. הרכבת האחרונה מנמל התעופה פיומיצ'ינו לכיוון תחנת הרכבת המרכזית של רומא (רומא טרמיני) יוצאת קצת לפני חצות, לכן מומלץ להגיע בשעות היום. אם בכל זאת הגעתם לאיטליה בשעה מאוחרת מומלץ להערך קודם לכן ולהזמין מקום באחד בבתי המלון הסמוכים לנמל התעופה פיומיצ'ינו. מלונות אלה מציעים בין היתר שירותי הסעה מנמל התעופה וחזרה. לאלה שמגיעים לרומא בשעה מאוחרת ישנם מספר מלונות הסמוכים לתחנת הרכבת. המלונות לא יקרים ויכולים להיות פתרון טוב למי שהגיע מאוחר וזקוק לשינה טובה על מנת לצאת למחרת בכוחות מחודשים.

מוניות

למי שמעוניין לקחת מונית מומלץ מאד להשתמש רק בשירותיה של תחנת מוניות מסודרת ולא במוניות פרטיות.

רכבות

רכבות מנמל התעופה פיומיצ'ינו לרומא יוצאת בממוצע כל חצי שעה. מרומא טרמיני ניתן להגיע לאזורים שונים בכל רחבי המדינה. חשוב לציין שלמרות רשת הרכבות הטובה לעיתים הרכבות אנן ישירות ויש צורך להחליף רכבת באחת מתחנות הביניים (ולעיתים צריך להחליף אף פעמיים). למי שמתכוון להשתמש בתחבורה הציבורית אני ממליצה לתכנן את הטיול עם לוחות הזמנים המעודכנים וללמוד היטב את המסלול. מידע ולוחות זמנים ניתן למצוא באתר של הרכבת שכתובתו 
www.trenitalia.it .
חשוב מאד לא לשכוח להעביר (לתקף) את כרטיס הרכבת לפני העלייה לרכבת באחת מהמכונות שמצויות בקצה כל רציף. מי שעולה לרכבת עם כרטיס לא חתום מסתכן בקנס לא קטן.

באיטליה קיימים כמה סוגי רכבות:

 REGIONALE - שהיא למעשה הרכבת הרגילה והזולה מכולן.
INTERSITY - ברכבת זו המקומות שמורים והיא לא עוצרת בכל תחנות הביניים. גורמים אלה מייקרים את מחיר הכרטיס.
FRECCIAROSSA - רכבת מהירה. מקשרת בין הערים הגדולות באיטליה. מחיר הכרטיס גבוה בהשוואה לרכבות האחרות.

אוטובוסים

 חברות אוטובוסים שונות מציאות שירותי הסעה מנמלי התעופה לערים שונות באיטליה. ניתן להשתמש בשירותיה של חברת האוטובוסים "SULGA". עם חברה זו ניתן להגיע לרומא, לאומבריה וכמובן גם לאזורים אחרים באיטליה. לוח זמנים מדוייק ניתן למצוא באתר שכתובתו 
www.sulga.it.


מנמל התעופה מרקו פולו בוונציה ניתן להשתמש בשירות האוטובוסים של חברת ATVO על מנת להגיע לוונציה, מסטרה ולערים נוספות. פרטים נוספים תמצאו באתר 
www.atvo.it.

מנמל התעופה מלפנזה שבמילאנו ניתן להשתמש בשירות הרכבות "מלפנזה אקספרס". הרכבת מגיעה לתחנות מילאנו ולערים אחרות. עוד ניתן להשתמש בשירות האוטובוסים "MALPENA SHUTTLE" היוצאים מטרמינל 1 ומגיעים למילאנו.

מנמל התעופה גלילאו גלילי שבפיזה ניתן להשתמש ברשת הרכבות שמקשרות בין נמל התעופה ובין התחנה המרכזית של פיזה. שירות נוסף שנוכל למצוא הוא של חברת האוטובוסים "TERRAVISION" (שפועלת גם ברומא). האוטובוסים יוצאים מנמל התעופה גלילאו גלילי ומגיעים לסנטה מריה נובלה במרכז פירנצה ומשם לנמל התעופה של פירנצה. משך הנסיעה עד למרכז פירנצה הוא כ - 70 דקות.  

אזורי תנועה מוגבלים  

ZTL zona trafico limitato)) – בכל עיר גדולה ישנם אזורים מסוימים שנועדו לתנועת כלי רכב בעלי אישור כניסה (תושבי המקום או אנשים שמגיעים לעיר מטעמי עבודה) ולכן אם נעים ברכב פרטי יש לשים לב לשלטים המציינים אזורים אלה. מצלמות רבות מותקנות והקנס מגיע עד ישראל באמצעות חברת השכרת הרכב.
 
      
שירותי בריאות לתייר

 תייר המעוניין לקבל שירות רפואי כלשהו בזמן שהותו באיטליה יכול  לגשת לאחד ממשרדי AZL (שירות בריאות מקומי) או לאחד מבתי המרקחת הקרובים (FARMACIA) על מנת לקבל מידע בנוגע לשירות הבריאות לתיירים שפועל באזור (GUARDIA MEDICA). במקרי חירום, ניתן כמובן להזמין אמבולנס ולהתפנות למיון הקרוב (PRONTO SOCCORSO).
 
 
 
שירותים נוספים ומספרי חירום

 
סוג שירות כתובת ושעות קבלה שעות קבלה טלפון
אמבולנס   118
משטרה   113
שגרירות ישראל באיטליה רח' מיקלה מרקטי 14, רומא
(VIA MICHELE MERCATI 14). ימים ב'-ו' בין השעות 8:30 ועד 12:30
0039-0636198500
נציגות אל על במילאנו VIA PAOLO DA CANNOBIO 8 0039-0272000756
נציגות אל על ברומא VIA DI SAN NICOLA DA TOLENTINO 18 0039-0642020310
 
 
 
 
ויזות  

 אזרחים ישראלים שמגיעים לאיטליה לחופשה תיירותית, יכולים להשאר בגבולות המדינה כשלושה חודשים ללא צורך בוויזה כלשהי. ישראלים שיש בכוונתם להשאר באיטליה תקופה ארוכה יותר (יותר משלושה חודשים) צריכים להגיש בקשה לוויזה בהתאם לסיבת שהייתם באיטליה (לימודים, עבודה וכד'). ברוב המקרים יש להוציא את הוויזה כבר בארץ ועם ההגעה לאיטליה יש ללכת למשטרה (תוך שמונה ימים מיום ההגעה) על מנת להחתים את הוויזה ולהגיש בקשה לאישור שהייה חוקי (PERMESSO DI SOGGIORNO).
 
שעות פתיחת עסקים

רוב החנויות נפתחות בסביבות השעה 10:00בבוקר ונסגרות בין השעות 19:00
ל 20:00 בערב. בתי עסק רבים נסגרים בצהריים ונשארים סגורים בין שעתיים לשלוש שעות ונפתחים בשנית בסביבות השעה 16:00. האיטלקים לא מוותרים בקלות על הסייסטה (מנוחה) שלהם. במקומות בהם תנועה ערה מאד של תיירים חנויות ובתי עסק רבים נשארים פתוחים ברצף בכל שעות היום. בימי ראשון נמצא בתי עסק רבים סגורים אך בשנים האחרונות רבים מבעלי העסקים בוחרים לפתוח את עסקיהם ולעבוד, בעיקר במקומות בהם מבקרים תיירים. עסקים שבוחרים לפתוח ביום ראשון יהיו, ככל הנראה, סגורים ביום אחר מימות השבוע. בכל בית עסק נמצא על הדלת את שעות הפתיחה ואת יום הסגירה השבועי. באתר האינטרנט  
WWW.DEGLI-ORARI.IT  ניתן למצוא את שעות הפעילות של בתי עסק רבים מסוגים שונים. ניתן לבצע חיפוש גם בשפה האנגלית.  
הבנקים פתוחים באמצע השבוע (יום שני עד יום שישי)  בשעות הבוקר (8:30-13:30) ואחה"צ (14:30-16:00). בכל מה שנוגע להחלפת כסף, ניתן להחליף כסף בכל משרד להחלפת כספים (CAMBIO) שפזורים בערים השונות ובשדות התעופה. ישנן גם מכונות להמרת כספים וניתן כמובן למשוך כסף מכל כספומט.
 
מסעדות   

במסעדות רבות באיטליה ארוחת הצהריים מוגשת עד השעה 15:00 וארוחת הערב משעה 19:30, בשונה מהמסעדות בישראל, בהן ניתן לאכול לאורך כל שעות היום. פעמים רבות המסעדות המיועדות לתיירים מציעות את תפריטן לאורך כל שעות היום אך צריך לשים לב לאיכות האוכל ולמחירים. מומלץ בחום לאכול במקומות בהם אוכלים המקומיים. אם ברצוננו לאכול אוכל מקומי ואיכותי נחפש  TRATTORIA (יש הרבה בכל אזור באיטליה) שהיא למעשה מסעדה שמציעה אוכל פשוט, מקומי, טעים וטרי.
 
כרטיסים לתחבורה הציבורית העירונית

ניתן לרכוש בכל חנות TABACCHI , שפזורות בכל עיר באיטליה וגם בדוכני העיתונים (EDICOLA).
 
חגים לאומיים
 • 1 בינואר- ראש השנה (CAPODANNO)
 • 6 בינואר – חג ההתגלות (EPIFANIA)
 • יום ראשון ושני בחג הפסחא (PASQUA) התאריך משתנה.
 • 25 באפריל – חג החירות (ANIVERSARIO DELLA LIBERAZIONE)
 • 1 במאי – חג הפועלים (FESTA DEL LAVORO)
 • 2 ביוני – החג של הרפובליקה (FESTA DELLA REPUBBLICA)
 • 15 באוגוסט – חג עליית מרים (ASSUNZIONE DI MARIA VERGINE)
 • 1 בנובמבר – יום כל הקדושים (TUTTI I SANTI)
 • 8 בדצמבר – העיבור הקדוש (IMMACOLATA CONCEZIONE)
 • 25 בדצמבר – חג המולד (NATALE)
 • 26 בדצמבר – סטפנו הקדוש (SANTO STEFANO)
 
 
 
 
 
 
בתי עסק רבים סגורים בתקופת החגים וכדאי לקחת זאת בחשבון כאשר מתכננים את הטיול.
חוץ מהחגים הלאומיים הנחגגים בו זמנית בכל רחבי איטליה, ישנם גם חגים מקומיים לכל מחוז. החגים והטקסים שנערכים לאורך השנה בכל מחוז קשורים לתחומים שונים בהם: חקלאות, עונות השנה, מאכלים אופייניים  וכמובן קדושים מקומיים. המסורת נשמרת כבר שנים רבות ע"י התושבים, והתיירים המזדמנים יכולים ליהנות מחוויה יוצאת דופן שמכניסה אותם לרוח המקום. כמו הניבים השונים גם החגים העממיים של כל מחוז ומחוז הם, למעשה, עדות לריבוי התרבויות והמנהגים שמרכיבים את איטליה הרב-גונית  ויוצרים מעין פסיפס תרבותי מעניין.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים