.אומבריה של דנה - מסע בזמן
 
חלום ושמו אומבריה
חוויות חדשות באיטליה 
 
דנה בירו 
טיולים מיוחדים באיטליה
dbiro@hotmail.com0586695846 
                                                                                     

הקיץ
נפגשים
בפרוג'ה


 
 
 
 


 
 
 
הקיץ נפגשים באומבריה
FacebookTwitter


איטליה של ימינו שונה בתכלית השינוי מאיטליה של העת העתיקה. עמים רבים ושונים התיישבו על אדמתה, חיו בה ויצרו, למעשה, את סיפורה יוצא הדופן.
הממצאים הארכאולוגים הרבים שנמצאו על אדמת איטליה חושפים בפנינו את קורות חייהם של העמים השונים שפעלו בה ומאפשרים לנו להבין את ההבדלים הדמוגרפים והתרבותיים להם אנו עדים גם כיום.
במאה ה-8 לפנה"ס מגיעים לאיטליה עמי יוון , מתיישבים בדרומה לאורך קו החוף ומקימים את "יוון הגדולה". העמים הפיניקים שמגיעים מהעיר קרטגו (טוניס של היום) מתיישבים בסיציליה ומערב סרדיניה במאה ה-6 לפנה"ס.
לצד התרבות היוונית שמתפתחת לאורך קו החוף, חיים בחצי האי האיטלקי עמים רבים נוספים.
העמים, הם עמים פרימיטיבים, שונים אחד מהשני כאשר לכל עם שורשים שונים, שפה וצורת חיים שונות. עמים אחדים נמצאים במקום כבר מהתקופה הפרה-היסטורית ואחרים מגיעים בתקופות מאוחרות יותר.
כל עמי איטליה נפגשים ולעיתים אף נלחמים ביניהם, משאירים עקבות וממצאים שעוזרים בשחזורה של חלק מההיסטוריה המפוארת.

האטרוסקים

מוצאם המדוייק של האטרוסקים נותר בגדר תעלומה. חלק מהחוקרים טוענים שהאטרוסקים הגיעו לאיטליה מאסיה הקטנה, אחרים מוצאים קשר בין שתים עשרה ערי המדינה שהקימו האטרוסקים, בין שנים עשר שליחיו של ישו או שנים עשר שבטי ישראל.
העדויות הראשונות מהאטרוסקים הן משנת 700 לפנה"ס. האטרוסקים היו בעלי מלאכה, סוחרים וחקלאים, והצליחו להפוך אזורים נרחבים של ביצות לאדמה פורייה. עוד ידעו האטרוסקים לעבד סוגים שונים של ברזל והיו ידועים כנווטים וימאים מוכשרים.
אזורים רבים באיטליה נכבשו ע"י האטרוסקים ובסביבות שנת 500 לפנה"ס נרשמה התרחבות משמעותית של הטריטוריה האטרוסקית. ערים רבות כגון בולוניה, וולטרה, ארצו, קיוזי, פרוג'ה ואחרות הן במקורן ערים אטרוסקיות. האטרוסקים בנו ערי מדינה ולא הקימו מדינה מאוחדת. כל אחת מערי המדינה הייתה עצמאית ונשלטה ע"י מלך.
פעמים רבות במהלך ההיסטוריה התאחדו ערים מסויימות על מנת להלחם באוייבים. בין השנים 351 לפנה"ס ו 200 לפנה"ס נכבשות הערים האטרוסקיות ע"י הרומים.
 
אורח החיים האטרוסקי
 
הקברים האטרוסקים-  האמונה הרווחת בקרב העם האטרוסקי היתה שהמוות הוא, למעשה, המשך החיים על פני האדמה ולכן נקברו האנשים עם כל ציודם. בתי הקברות נקראו נקרופולי (NECROPOLI) שפירושו "עיר המתים". בתי הקברות הזכירו מאד את הערים הרגילות.
למרות העובדה שערים אטרוסקיות רבות נהרסו עדויות רבות נשמרו וזאת בזכות הרגלי הקבורה. בחלקים פנימיים של הקברים נוכל למצוא, פעמים רבות, ציורי קיר או תבליטים המתארים אפיזודות מחיי היומיום. נמצאו כמובן גם כלים רבים ושונים ששימשו את האנשים.
 
ערי המדינה-  בראש כל עיר מדינה עמד מלך שנקרא לוקומונה (LOCOMONE) שנבחר ע"י אנשי המעמד הגבוה ושימש כמפקד הצבא וכאיש דת.
האטרוסקים היו חקלאים מוכשרים ביותר וידעו להפוך קרקע בוצית לפוריה, גידלו גידולים שונים כגון דגנים וקטניות והיו ידועים בייצור שמן ויין. עוד ידעו האטרוסקים לבנות ללא שימוש במלט וניתן לפגוש בבנייה שימוש רב בקשתות.
האטרוסקים בנו תעלות ניקוז ואמות מים שסיפקו מים לתושבי הערים. רוב הערים האטרוסקיות היו בנויות בגובה וזאת על מנת להמנע מהדבקות במחלת המלאריה שהיתה מאד נפוצה לאורך החוף.
את הערים הקיפה חומה שהגנה על התושבים מפני פולשים.
 
האלוהות- העם האטרוסקי היה עם דתי שהאמין באלים רבים וקיים טקסים. לאטרוסקים היה חשוב מאד להבין את רצון האלים ואת גורל בני האדם ועתידם. ארוספיה (ARUSPIA) ואוגורי (AUGURI) היו שתי דמויות דתיות חשובות מאד בתרבות האטרוסקית. הארוספים היו מסוגלים לראות את העתיד ע"י קריאה באבריהם של בע"ח שהוקרבו למען האלים. האוגורים לעומת זאת, הבינו את רצון האלים לפי מעוף הציפורים.
 
המשפחה האטרוסקית- במשפחה האטרוסקית סמכות האב הייתה גדולה מאד אך גם לאם הייתה חשיבות רבה. הנשים האטרוסקיות היו בעלות חשיבות רבה לא רק בחיי המשפחה והחינוך אלא גם בחיי החברה בעיר. הנשים היו מלומדות, נהנו מחופש תנועה, התלוו לבעל ולקחו חלק באירועים שונים. עוד יכלו הנשים להתלבש ולהתקשט כאוות נפשם.
 
הכתב- האטרוסקים החלו לכתוב במאה ה-8 לפנה"ס אבל רק מעטים ידעו קרוא וכתוב. כיוון הכתיבה היה מימין לשמאל ובתקופות מאוחרות יותר החלו להקפיד על רווחים בין המילים. האטרוסקים השתמשו באותיות יווניות אך המילים ביוונית ובאטרוסקית לא היו בעלות אותה המשמעות.
רבים מהחוקרים גורסים שהכתב האטרוסקי הוא מסתורי וקשה מאד להבנה. הטקסטים שנמצאו הם ברובם כתובות שנכתבו על קברים ולכן הם קצרים ובעלי נוסח דומה.
 
ניתן לומר שהעם האטרוסקי היה עם שוחר שלום שאהב לחיות ולהנות. בציורי קיר רבים ניתן לראות את האטרוסקים שוכבים על מיטות ונשענים על כריות בזמן ארוחות ומשתים שערכו. עוד אהבו האטרוסקים להאזין למוסיקה ולהתעמל.
 
 
  
האומברים
האומברים עסקו בחקלאות כבר בשנת 700 לפנה"ס ובאזור העיר טרני (TERNI) ישנן עדויות לכך שהאומברים עסקו גם בברזל. בסביבות שנת 500 לפנה"ס לא הכירו האומברים צורת חיים עירונית והתרכזו בכפרים קטנים בשונה מאטרוריה הסמוכה.
בעלי חשיבות עליונה היו המקדשים בהם עבדו את האלים הקשורים לחקלאות.
בסביבות שנת 450 לפנה"ס החלו האומברים להיות מושפעים מהיוונים והאטרוסקים. השפעה זו באה לידי ביטוי בהקמת ערים בסגנון יווני- אטרוסקי. הערים האומבריות הראשונות נבנו בטרני,נארני,טודי,פוליניו גוביו אסיזי ועוד. העמים השכנים אילצו את האומברים לצמצם את השטח שנמצא בשליטתם.

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים